7.11.2017 / Gösterim Sayısı : 315

Alternatif Yem Bitkisi İtalyan Çiminin (Ryegrass) Deneme Ekimleri Yapıldı

#Alternatif Yem Bitkisi İtalyan Çiminin(Ryegrass) Deneme Ekimleri Yapıldı

​    Alternatif bir yem bitkisi olan halk arasında sütotu olarak da bilinen İtalyan Çiminin kışlık deneme ekimleri Boğazlıyan Yenipazar, Yerköy Arifoğlu, Merkez Divanlı, Kuşçu ve Fakıbeyli köylerinde yapıldı.

    Amacımız özellikle hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimizin üretim ve verimlerini artırmak için daha iyi ve kaliteli kaba yem üreterek hayvancılıkta kârlılığı artırmaktır.

    Yapılan bu deneme ekimlerinde İlimizde sulu ve kıraç ortamlardaki bitkilerin gelişim ve yetişme durumları gözlemlenecek olup çiftçi ile birlikte hasat yapılarak sonuçlar kamuoyu ile paylaşılacaktır.

   2017 üretim sezonunda İlimiz Merkez Fakıbeyli köyünde küçük bir alanda yazlık olarak deneme ekimi İl Müdürlüğümüzce yapılmıştı. Bu üretim sezonunda da kışlık olarak deneme ekimleri yapılmıştır.     

    Ayrıca 2018 bahar döneminde yazlık olarak demonstrasyon ekimleri gerçekleştirilecektir.

    Nedir İtalyan Çimi(Ryegrass) bitkisi?

    Halk arasında sütotu olarak bilinmektedir.

    İlk defa İtalya'da kültüre alındığından bu ismi almıştır. Tek yıllık Buğdaygil yem bitkisidir. Hızlı gelişen, yıl içerisinde çok sayıda biçim verebilen, yıllık yağışı 400-500 mm olan yerlerde yetişebilen uzun boylu bir yem bitkisidir. Sulu şartlarda gübreye olumlu sonuçlar vermektedir. Besin değeri hemen hemen yoncayla aynı olup tek yıllık olmasına rağmen yılda 2 ila 5 arasında biçim alınabilmektedir. Yazlık ve kışlık olarak ekilebilmektedir. 


''